• Školský podporný tím

      • Naša škola od školského roku 2020/2021 disponuje školským podporným tímom, v sklade s § 130 školského zákona a § 21 a 24n. zákona 138/2019  o pedagogických a odborných zamestnancoch s podporou projektu EÚ „ Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“. Školský podporný tím tvoria školské špeciálne pedagogičky, školský psychológ a asistenti učiteľa. Tento tím spolupracuje s s triednymi učiteľmi, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi a tiež s externými členmi poradenských pracovísk:

        ·        CPPPaP Okoličianska 333,

        ·        súkromné  CŠPP – Slniečko, Garbiarska 3948,

        ·        CŠPP Čs. Brigády 2,

        ·        CŠPP Štúrova 1949/41 – Jamník,

        ·        CŠPP Kuzmányho 6, Liptovský Mikuláš

         

        „Inklúzia“ – v ideálnej spoločnosti sa v praxi odzrkadlí na tom, že v bežnej základnej škole chodia do jednej triedy nielen deti intaktné, ale i deti znevýhodnené. Učiteľ vie, ako sa k nim priblížiť a k tomu má  k dispozícii asistenta učiteľa, školského špeciálneho pedagoga, či výchovného poradcu.

        Hlavné úlohy školského podporného tímu:

        •           Vyhľadávanie a identifikácia zdrojov a rizík u žiakov, tried a učiteľov ( napr. nástup prvákov, prechod piatakov na druhý stupeň,…)
        •        Preventívne a depistážne programy – aktivity s celými triedami, ktoré sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu
        •           Poradenstvo a vzdelávanie učiteľov a rodičov
        •       Cielené intervencie u detí, rodičov a učiteľov – reedukácia porúch učenia, využitie terapeutických metód, špecifická podpora triednych učiteľov
        •           Mentoring pedagogických asistentov
        •           Aktívna spolupráca s poradenskými zariadeniami, sieťovanie s inými subjektmi
        •           Pravidelné tímové porady, supervízie, vzdelávnie tímu

         

        Členovia nášho tímu:

        Školskí špeciálni pedagógovia                                        

        • Mgr. Alexandra Rybárska
        • Mgr. Martina Ošková

         

        Školský psychológ

        •           Mgr. Lucia Gondová

         

        Asistenti učiteľa:

        • Mgr. Lucia Chalupková
        • Zdenka Brdárová
        • Mgr. Matúš Zahradník
        • Ing. Oxana Majerčíková
        • Mgr. Ivana Kazárová
        • Anna Hajurková
        • Mgr. Emília Rentková
        • Mgr. Lucia Sosnová

         

        Školský špeciálny pedagóg v našej ZŠ:

        ·   pracuje so žiakmi, ktorí majú zdravotné znevýhodnenie – napríklad poruchy učenia, poruchy pozornosti, narušenú komunikačnú schopnosť, alebo iné ťažkosti, ktoré im sťažujú proces vyučovania

        ·   s týmito žiakmi pracujú počas vyučovacích hodín aj asistenti učiteľa , ktorí im umožňujú ľahšie zvládať nároky školy

        ·        špeciálny pedagóg má na starosti individuálnu intervenciu a reedukáciu

        ·        cielenými cvičeniami sa snaží tieto ťažkosti napraviť

         

        Pod pojmom ťažkosti rozumieme:

        Narušenie čiastkových funkcií v oblasti taktilného vnímania, jemnej a hrubej motoriky, senzomotoriky, sluchového a zrakového vnímania, priestorovej orientácie, pozornosti, pamäti, seriality, ktoré sa podieľajú na celkovom procese učenia, teda aj písania, čítania, počítania a pod.

          

        Práca so žiakmi


        Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špecifickými vzdelávacími potrebami. Títo žiaci prichádzajú do učebne špeciálneho pedagóga na individuálne konzultácie podľa vopred stanoveného rozvrhu v rozpätí 1 – 2 vyučovacích hodín týždenne, alebo podľa potreby a podmienok školy. Na hodine sa venujú rozvíjaniu tej kognitívnej funkcii, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú. Časť hodiny je možné využiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho dieťaťu nepodarilo pochopiť. Ako pomôcky pri práci využívame odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s poruchou učenia a edukačné počítačové programy. Dodržiavame  zásady špeciálno-pedagogickej intervencie. Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa  a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.

         

        Práca s rodičmi


        Termín na konzultáciu so špeciálnym pedagógom si rodičia môžu dohodnúť podľa potreby prostredníctvom Edupage. Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami.

         

        Práca s učiteľmi a výchovným poradcom


        Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom triednych i predmetových učiteľov pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP. Pomáha riešiť problémy individuálne integrovaných žiakov a pri vypracovaní IVVP.


        Spolupráca s výchovným poradcom sa zameriava najmä na absolvovanie celoštátneho testovania piatakov a deviatakov so ŠVVP a na ich umiestnenie na primeraný typ strednej školy.

         

        Práca asistenta učiteľa so žiakmi

        Asistent učiteľa pomáha a zabezpečuje žiakovi prekonávať bariéry, na vyučovacom procese sa žiakovi individuálne venuje: vysvetľuje mu preberané učivo, pomáha mu pri vypracovaní úloh a rovnako ho usmerňuje pri písaní testov a písomných prác. V písaní sa asistent učiteľa zameriava na prekonávanie ťažkostí s grafomotorikou, vykonáva uvoľňovacie cviky, ktoré sú zamerané na jemnú motoriku.

        Asistent učiteľa sa snaží žiakovi vytvoriť pokojnú pracovnú atmosféru, uplatňuje vo vyučovaní multisenzorický prístup. Asistent učiteľa pomáha žiakovi na vyučovaní vytvárať a využívať kompenzačné pomôcky, ako napr.: gramatické prehľady na tabuľkách, gramatické cvičenia na PC.

        Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami?

        1.      žiaci so zdravotným znevýhodnením:

        • žiaci so zdravotným postihnutím - napr. s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným postihnutím
        • žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou
        • žiaci s autizmom alebo inými pervazívynmi vývinovými poruchami
        • žiaci s viacnásobným postihnutím
        • žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení
        • žiaci so špecifickými vývinovými poruchami učenia – dyslexia, dysgragia, dysortografia, dyskalkúlia, dyspraxia…
        • žiaci s poruchou aktivity a pozornosti – ADHD, ADD
        • žiaci s poruchami správania

        2.      žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia

         

        3.      žiaci s nadaním

         

        Narušená komunikačná schopnosť (NKS) – pri NKS sú narušené niektoré, alebo všetky štyri jazykové roviny, výslovnosť a zvuková stránka reči, gramatika a stavba viet, slovná zásoba a porozumenie významu slov a praktické použitie reči v komunikácii v sociálnom prostředí.

         

        Dyslexia - špecifická porucha čítania - pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, alebo  vynecháva hlásky, môže mať problémy s porozumením prečítaného textu.

         

        Dysortografia - špecifická porucha pravopisu - pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami.

         

        Dysgrafia - špecifická porucha písania - grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen.

         

        Dyskalkúlia - špecifická porucha matematických schopností - prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou robiť matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), poruchami v priestorovej a v pravoľavej orientácii.

         

        Dyspraxia - špecifická porucha zvládnutia zložitejších manuálnych výkonov - dieťa si nedokáže osvojovať postupy bežných činností - je pomalé, nemotorné, ťažkopádne, má ťažkosti s hrubou aj jemnou motorikou.

         

        Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), s hypoaktivitou  (ADD) - Attention Deficit Hyperactive Disorder - je porucha správania sa, ktorá sa prejavuje od útleho veku dieťaťa. ADHD označujeme klinický syndróm, pre ktorý je charakteristická narušená koncentrácia a pozornosť, porucha kontroly impulzov, kolísavé nálady i ťažkosti ako extrémny nepokoj či hyperaktivita alebo hypokativita.

         

        Nadanie - súbor schopností umožňujúcich originálne/nadpriemerné výkony, súbor mimoriadnych schopností potrebných na určitú činnosť. Pre intelektovo nadaných žiakov školského veku je typický akcelerovaný kognitívny vývin.

         

         

         

        Konzultačné hodiny školských špeciálnych pedagógov:  PONDELOK 13:00 - 15:00

         

        • Podľa potreby prostredníctvom Edupade /po dohode kedykoľvek/

         

        TEŠÍME SA NA SPOLUPRÁCU